Η ΠΑ στους Αγώνες Πρωταθλήματος Τοξοβολίας ΕΔ – ΣΑ

Την Παρασκευή 8 Δεκεμβρίου 2017, πραγματοποιήθηκαν στο κλειστό γυμναστήριο «Δαίδαλος» της Σχολής Ικάρων (ΣΙ), στην Αεροπορική Βάση Δεκέλειας, οι αγώνες πρωταθλήματος Τοξοβολίας των Ενόπλων Δυνάμεων (ΕΔ) και των Σωμάτων Ασφαλείας (ΣΑ) έτους 2017.

Η διοργάνωση των αγώνων είχε ανατεθεί στη ΣΙ με τη συνδρομή της Ελληνικής Ομοσπονδίας Τοξοβολίας και υπό την εποπτεία της Γραμματείας του Ανωτάτου Συμβουλίου Αθλητισμού Ενόπλων Δυνάμεων.

Από την ομάδα της Πολεμικής Αεροπορίας (ΠΑ), η Σμηναγός (Δ) Ευαγγελία Ψαρρά του Αθλητικού Κέντρου Ενόπλων Δυνάμεων Θεσσαλονίκης (ΑΚΕΔ), κατέκτησε την πρώτη θέση στο αγώνισμα του ολυμπιακού τόξου γυναικών, η Αρχισμηνίας (ΤΟΠ) Στυλιανή Αναστασάκη της 115 Πτέρυγας Μάχης (ΠΜ) κατέκτησε την πρώτη θέση στο αγώνισμα του σύνθετου τόξου γυναικών και ο Ανθυπασπιστής (ΕΧΕΚ) Χρήστος Σπαταλάς της 112ΠΜ κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στο αγώνισμα του σύνθετου τόξου ανδρών.

Η αντιπροσωπευτική ομάδα της ΠΑ, αποτελούμενη από τους Σμηναγό (ΥΑΔ) Εμμανουήλ Γκογκολάκη της 115ΠΜ, Ανθυπασπιστή (ΤΜΑ) Δημήτριο Βαββά της 116ΠΜ και Επισμηνία (ΟΤΑΦ) Θεόδωρο Κουγιουμτζίδη του Αεροπορικού Αποσπάσματος Ρόδου, κατέλαβε την τρίτη θέση στην ομαδική κατάταξη, στο αγώνισμα του ολυμπιακού τόξου ανδρών.